HATAY CİN KULESİ- (PAYAS KALESİ)

Payas Kalesi deniz kıyısına sadece 700 metre uzaklıkta inşa edilen ve günbatımı ile birlikte şahane bir manzaraya bürünen Hatay‘da görünmesi gereken bir yapıdır.

Zmanunda Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir, sonra Osmanlı’nın denetimine geçen bir kale burası.

Tabii Osmanlı hakimiyetine geçtiği sırada kale harap halde olduğu için, Osmanlı tarafından plana sadık kalınarak yeniden yapılmıştır.

Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra alayları, ticaret kervanlarını ve Payas Limanı’nı koruyan önemli bir kale haline gelmiştir. Hatta 1919 öncesinde ağır suç işleyen Osmanlı Vatandaşları’nın hapsedildiği bir kale olarak kullanılmıştır Cin Kulesi.

Osmanlı, Payas’a konum olarak çok önem vermiştir. (Çünkü kule Hac yolu üzerindedir) Bilhassa Kıbrıs fethinden sonra Payas Kalesi yani Cin Kulesi daha fazla değer kazanmıştır.

Hatay Cin Kulesi 2019’un Şubat ayında Türkiye Müzeler Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmları çerçevesinde telrardan onarılmıştır..

Hatay‘a gelirseniz görmeniz gereken yerlerden biridir Cin kulesi.Türkiye’nin her tarafında biletlerinizi en uyguna alabilir Alobiletin.com la seyhatin keyfine bakabilirsiniz.İster Alobiletin.com üzerinden biletinizi alabilir isterseniz google play store üzerinden Alo Biletin uygulamasını indirip hızlıca Hatay’ı ziyaret edebilirsiniz.

Share this:

One thought on “HATAY CİN KULESİ- (PAYAS KALESİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.