Aziz Simon Manastırı | ALO BİLETİN SEYAHAT VE GEZİ REHBERİ BİLGİLENDİRME

Aziz Simon Manastırı

Aziz Simon manastırı M.S.6.yy yapılmıştır.Efsanelere göre Manastır Antakyalı St. Simone’un bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak anlatılır. Antakya-Samandağ arasında bir dağ üzerinde bulunur. Manastır kalıntıları Aknehir Beldesi sınırları içinde 479 m yüksekliğindeki bir tepe üzerindedir. St. Simone Stilist Manastırı ve eklentileri kısmen kayalar üzerine oyulmuş ve kesme taşlardan yapılmış bir yapıdır. 132 x 160 metre ebatlarında dikdörtgen biçiminde bir alan üzerine yerleşmiştir. Birbirine paralel iki duvarla çevrilmiş ve üç yönden girişi vardır. Halen iki girişi mevcuttur. St. Simone din eğitimini çok küçük yaşlarda almaya başlamış ve o tarihten sonra kendini tamamen tanrıya adamış küçük bir çocuktur. Çok ağır bir din eğitimi aldıktan sonra kendisinin bu dağa gelip burada yaşamaya başladığı söylenir.Adı günden güne herkes tarafından duyulup ziyaretçi akınına uğramaya başlamış.Yaşının çok küçük olmasına rağmen hastalıklara şifa veriyor olması onu iyice yüceltmiş ve bu yüzden yaşadığı dağa mucizeler dağı adı verilmiştir. St. Simone buraya M.S. 541’de gelir ve 592 yılında ölür St. Simone vefatından sonra annesi Azize Marta nın yanına gömülmüş ve sonra onun adına onun dağında muhteşem bir manastır inşa edilmiştir.Kesme taşlarla ve kayaları oyarak yapılan bu manastırın haç şeklinde yapıldığı söyleniyor. St. Simone ömrünün 45 yılını bu sütunun tepesinde yaptırdığı örtülü ve korunaklı bölümde geçirmiştir.

St.Simon Manastırı; MS 6. Yüzyılda Antakya – Samandağ yolu üzerinde, eski adı Nahırlı köyü yeni adı Aknehir olan mahallesindedir. 479 metre yükseklikte bir tepe üzerine Aziz SainT.Simon adına yapılmıştır. Harabeler içinde, 3 kilise, 1 vaftiz toryum,1 depo ve çok sayıda oda bulunuyor. Manastır alanı içerisinde bu yapı topluluğuna ait duvar kalıntıları mevcuttur. 132 × 160 metre ebadında ve dikdörtgen biçiminde olan alanda yapılan kazılar sonucunda, haç biçiminde merkezi planlı kilise vardır. Bu kilise Hıristiyanlar için erken haç merkezi olarak bilinir. Kuzey tarafında vaftiz toryum bulunuyor. Manastır içerisinde yapılan kazılarda, Basiios adına basılmış 1025 tarihli sikkelerde rastlanmıştır.

Terki Dünya yani Stilistler tarikatının kurucusu olan Saint Simon Stilist M.S.389-459 yıllarında, Suriyenin sınır şehrinde doğmuş ve genç yaşta Antakyaya gelerek yaşamını bu günkü manastırda sürdürmüştür. Manastıra geldiğinde kendisini bir kayaya zincirler ve bir çember çizerek bu çemberin dışına çıkmama kararı alır.Sabrı, inancı ve kararlılığı göstermeye çalışmıştır.Terk-i dünya tarikatının merkezi olarak bilinen St Simon nun manastırı içinde bulunan 13 metre yüksekliğinde, 2 metre genişliğinde bir sütunun tepesinde 40 – 45 yıl yaşadığı rivayet edilir. Yaşam boyunca kadınlardan uzak durmuştur. Öyle ki Kendisini ziyarete gelen Annesi Azize Martan ı Buraya kadınlar giremez diye içeri almamış ancak öldükten sonra annesinin yanına gömülmüştür.

St.Simon daha 5 yaşındayken, hastalara mucizevi şekilde şifa dağıtır ve bir takım kerametler gösterir.13 yaşındayken günümüzdeki manastır içerisinde vaaz vermeye başlamış ve şöhreti dört bir yanda Aziz olarak duyulmuştur. Şöhretinin artması üzerine bulunduğu yere Mucizeler Dağı veya Harikalar Dağı ismi ile anılmış ve 1268 yılında burası haç yeri olarak ilgi görmeye başlamıştır. Bölgede sıkça meydana gelen depremler sırasında halk Manastıra giderek dua edermiş.

Kesme taşlarla ve kayaları oyularak yapılan bu manastırın haç planlı yapıldığı ifade ediliyor. Üzerinde 40 yıl yaşadığı sanılan sütunlar bu gün manastır harabesi içinde kırılmış bir köşede duruyor. Manastır dünyanın her köşesinden gelen Hristiyanların ziyaret etikleri önemli bir tarihi mekândır.
www.alobiletin.com

Share this:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir